Akvaryum Balık Çeşitleri

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 13:35

Japon Balığı (Carrasius auratus)
Japon balığı akvaryumunuzda besleyebileceğiniz, çeşit fazlalığı ile görsel güzellik sağlayan akvaryum balıklarından birisidir.Japon balıklarına, görsel hafızaları farklı insanları ayırt etme yetisi vermektedir. Bu da balığınız ile ilgilendiğiniz süreçte zamanla sizi tanır ve size ilgi gösterbilir.

Yunus Cichlid (Cyrtocara moorii)
Yunus Cichlidler, Malawi cichlid gurubu balıklarından tatlı su balığıdır. Yunus cichletler mikro-yırtıcı hayvan olarak tanınırlar ve genellikle sakin bir tavır içerisinde görünürler.

Lepistes (Poecilia reticulata)
Lepistesler gerek barışçıl yapılarıyla, gerekse kolay üretilmeleriyle akvaryum severlerin gönüllerinde ve akvaryumlarında taht kurmuşlardır. Pek çok hobicinin ilk başladığı balık olmuştur.

Beta Balığı (Betta splendens)
Beta balıkları, genellikle yalnız yaşar ama birlikte yaşadığı balıklar da vardır. Beta balığını çoğu petshoplarda kolaylıkla bulabilirsiniz.Davranış biçimleri gereği iki erkeği aynı ortamda yaşatamazsınız, sonuç mutlaka bir balığın kaybedilmesi olacaktır. Bunu erkek betanıza ayna tutarak test edebilirsiniz.


Tropheus (Tropheus Duboisi)
Tropheus türlerinde tecrübeniz yoksa, başlamak için Tropheus Duboisi  en uygun türdür. Duboisiler akrabası olan diğer türler kadar agresif değildir. 150 cm lik kayalıklarla dekore edilmiş bir akvaryumda az sayıda erkek ve çok sayıda dişiden oluşan bir grup halinde bakmak en doğrusu olacaktır.

Sarı İmparator (Aulonocara baenschi)
Malawi ciklet gurubundan tatlı su balıklarıdır. Malawi gölünün iç kısımlarında etçil olarak beslenirler.

Köpekbalığı (Pangasius pangasius)
Köpek balıklarınıa benzerlikleriyle dikkatleri üstüne toplayan Pengasus ilk bakışta göründüğü gibi saldırgan değil aksine kendi haline barışçıl bir balıktır. Görme yetileri azdır, sudaki titreşimleri algılama yeteneği daha ön plandadır.

Kılıçkuyruk (Xiphophorus helleri)
Diğer balıklara karşı uyumlu olmasına karşın kendi türünde baskın olan erkek diğer erkekleri rahatsız eder. Bu yüzden ya tek yada saldırganlığın farklı hedeflere dağılması için 5 erkek olarak bakılmaları önerilir, dişi erkek oranı 3 erkek 1 dişi olmalıdır. Cinsiyet ayrımı kuyruklar ve alt yüzgeçler sayesinde yapılır, en kolayı kuyruktan tespittir, Kuyuğunda kılıç şeklinde uzantısı olan balıklar erkektir.

Plati (Poecilia maculata)
Çoğu tropik akvaryuma kırmızı rengini veren yuvarlak hatlı sevimli balıklardır. Tüm canlı doğuranlarla barışçıl bir şekilde yaşayabilir ve iyi bitkilendirilmiş akvaryumlarda yavruları kendi kendine bile kurtulabilir.

Moli Balığı (Poecilia latipinna)
Moliler (Poecilia latipinna) Kuzey Amerika’nın güney doğusu ile Sakin nehirler ve nehrin denizle buluştuğu bölgelerde, tatlı, acı, hatta tuzlu sularda yaşarlar. Cinsiyet ayrımı balıkların alt bölümlerinde bulunanan yüzgeçleri sayesinde yapılır. Alt bölümlerinde ince uzun çıkıntıları (gonopodları) bulunan molly erkektir. Dişilerin karın bölgesinde ise üçgen şeklinde alt yüzgeç bulunur

Etiketler:, ,

Akvaryum Balık Çeşitleri için yapılan yorumlar : 9 Yorum yapıldı


 1. onur  yorumladı. 19:34 - 25 / 11 / 2009:

  gerçekten çok hoşuma gitti yeni akvaryum kurucak biri burdan çok yararlana bilir.

 2. onur  yorumladı. 16:19 - 02 / 12 / 2009:

  discus nasıl yavrular

 3. CİZRELİ  yorumladı. 10:42 - 27 / 12 / 2009:

  slm balık dogumunda nasıl bi etkileşimle balıklar degişik renklerde cıkabilir cvb yazarsanız sevinirim

 4. olcay  yorumladı. 23:40 - 12 / 01 / 2010:

  slm arkadaşım discus nasıl yavrular diye sormuş bende çok merak ediyodum ama ilmini ögrenip baya bir yavru alıyorum şuanda yapman gereken erkegi tek dişiler ise 7veye8 adet almalı tabiki rahat ortamda önemli birazda sabır

 5. cemil kılıç  yorumladı. 15:28 - 10 / 02 / 2010:

  slm erkek beta nın yanında tetra balığı yaşarmı

 6. Bayram  yorumladı. 11:12 - 14 / 02 / 2010:

  slm bende pangasius balıgı war ama karnı çok şiş bunlar yavruluyormu yavruluyorsa kendi yavrularını yerler mi?Onun için başka bi kaba almak gerekiyormu ?

 7. olcay  yorumladı. 13:30 - 26 / 05 / 2010:

  tam anlamıyla süper

 8. SanaLMahkuM  yorumladı. 17:26 - 23 / 06 / 2010:

  MerHaba ! Balık konusunda ustayum . Basit abartısız bir akvaryum kurmak istiyenlere yarıdım edebilirim . MoLi , LepisTEs , PlaTi , VeliFera BalıkLarı BesLenebileN BalıkLardıR ! Bir ARaDa Uyum İçinde YaşarLar . BenCe Çift almayınız . Bir dişiyi hep aynı erkek rahatsız etmemeli . BiR akvaryumDa 1 çeşit balık için 1 erkek 2 dişi olmalıdır . İdeaL Budur . Motorunuz Hep açık durmasada olur . Fakat bence 1 saatten fazla kapalı durmasın . Motorunuzu kapattığınızda akvaryumun kapağı açık olursa iyi olur . Toz yem klasik ve iyidir . Toz yem tavsiye ederim . Yeni akvaryum kurucaklar fazla büyük almasınlar . BesLesinLEr Tecrübe edinsinler . YavRu aLırLarSa Tankını ( Akvarum ) büyütSünLer . HÜnde 1 kez yem attın . Balıklar yem arar . Fakat sakın atmayın . Balıklar doyduğunu bilmez ! Ne kadar atarsanız atın yerler sonrada çatlayıp ölürLer . Fanusta balık asla beslemeyin . Balıklar işkence çekerler . Akvaryumda yavruların saklanabileceği kayalar otlar istiridyeler olmalıdır . Bebce bir akvaryumda en fazla 4 balık çeşidi beslenmelidir . Fazla olursa balıklar huzursuz olabilir . KendiniZi Balıkların yeriNe KoyuN . BalıkLar arka planlardan hoşlanır . ARka Plan TavsiYe EderiM ( Yani FoN ) Bu yazdığım döRt Balığı BesLeyin Bence ! Yavru almak için ideal balıkLardır . Balıklar huzurlu olmalıdırlar ! Huzurlu ortamda mutlu olurlar . BötLece ÇiftLeşirLer ve birbirlerine zarar vermezLer .!!! Akvaryumunuz ışık alıyorsa ısıtıcıya gereK yoktur ! kışın kullanın 😀 .. Yavruları doğduğunda bir kapta besleyin fazla yem atmayın . Kabını asla sarsmayın . 3 – 4 hafta sonra akvaryuma salın 😀 .. Bence Bu en iyi yönteM ! AsLa Akvaryumu kirli koymayın 2 haftada bir değiştirin . Toz yem akvaryumu kirLentmez ! BalıkLarınız hareketsiz duruyorsa kımıldamıyorsa , yem yemiyorsa akvaryumculara söyleyin. Yeni akvaryum kuracaksanız akvaryumu motoru felan açık 1 gün beklettin . Balığı aldığınızda poşete kooyarlar . Poşeti akvaryuma koyun 15 dk bekleyin . Isılar örtüşsün sonra yıtrtın poşeyi suyla beraber dökün . Su azaldıkca azar azar su akletin . Akvaryuma asla kimse elini sokmasın yavru alınmaz .

  DAHA BİlGİ ALMAK iSTEYENLERE
  Msn = ceza___koray@hotmail.com ( 3 alt tRe vAr xD )

 9. furkan  yorumladı. 19:36 - 03 / 12 / 2010:

  Moli balıklarını yeni aldım 1-2 hafta oldu ve bunların ne zaman yumurtluyacanı bilemiyorum bana yardım eder misiniz.
  ŞİMDİDEN TŞK LER…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap