Japon Balığı Cinsiyet Ayrımı

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 09:19

Özellikle küçük boylardaki japonların cinsiyet ayrımını yapmak  zordur. Japon balığının kendine has özelliklerinden dolayı japon balıklarında cinsiyet ayrımı sanıldığı kadar kolay değildir. Ama bazı dönemlerde japon balıklarında cinsiyet arımını kolaylaştıracak izler görebilirsiniz.

Üreme Döneminde; Erkek japon balığın solungaç kapakları üzerinde toplu iğne başı kadar beyaz benekçikler oluşur. Bu erkek balığın üremeye hazır olduğunu gösterir.(Sivilceye benzer beyaz benekler).Kısaca bir kaç maddede özetlemek gerekirse;

*Yumurtlama zamanı karnı yumurta dolan dişinin dolgunluğu


*Yumurtlama zamanı erkeğin solungaç kapakları ve göğüs yüzgeçlerinde oluşan parlak parlak bant *Dişilerin anüslerinin dışarı çıkık olması *Erkeklerin anüslerinin içeriye girik olması *Yumurta dökme zamanı erkeğin dişiyi kovalaması *Erkeklerin gövdelerinin dişilere göre daha uzun olması

*Dişilerin gövdelerinin erkeğe göre daha basık olması

*Erkeklerin kuyrukları dişilere göre daha büyük olurlar. (aynı tür japonlarda)

*Çiftleşme döneminde erkeklerin solungaçlarında küçük sivilceler çıkar.

Japon Balığı Cinsiyetini Öğrenme

Bir önceki yazımız olan Moli Balığı, Poecilia latipinna başlıklı makalemizde balık, Canli Doğuranlar ve canlı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap