Beta Balığı

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 07:06

     Beta balıkları, genellikle yalnız yaşar ama birlikte yaşadığı balıklar da vardır. Beta balığını çoğu petshoplarda kolaylıkla bulabilirsiniz.Davranış biçimleri gereği iki erkeği aynı ortamda yaşatamazsınız, sonuç mutlaka bir balığın kaybedilmesi olacaktır. Bunu erkek betanıza ayna tutarak test edebilirsiniz.
Beta balığıBeta akvaryumunun ısısı en az 22°C – 24°C olmalıdır. Mayıs ayından sonra ise ısıtıcınızı kapatıp tekrar Eylül – Ekim de kullanabilirsiniz. Isıtıcınızın 26°C -28°C derecede olması balığınızı öldürmez ama çabuk yaşlandırmaya sebep verir. Böylece balığınızın ömrü kısalır.
Beta balıkları kesinlikle fanusta, kavanozda ya da bardakta beslenmez. Çünkü betalar ne kadar geniş alan bulurlarsa o kadar dirençli ve güzel görünüm kazanırlar. Beta balıkları için en küçük ve ideal akvaryum boyutu yükseklik: 30cm – genişlik: 30cm ebatlarında olmalıdır. İsterseniz bu ebatları kendinizce büyütebilirsiniz.
 Beta balıkları beslenmelerinde seçiçi davranmaz,  kaliteli kuru yemler, canlı yemler ve dondurulmuş yemlerle beslenebilirler. Aynı akvaryumda dişi beta beslenebilir ama dişi beta bulmak hem zordur; hem de dişi betanın erkeğin darbelerinden korunmak için formda olması ve akvaryumun büyük ve bol bitkilendirilmiş olması gerekir. bitkiler akvaryumunuza oksijen kazandıracaktır.
Beta balıkları yılın her ayında yumurta dökseler de en elverişli aylar; eylül , ekim aylarıdır. Dişi beta, ömrü boyunca ancak 10 kez yumurta dökebilir. Üretimleri için orta boy bir akvaryum kullanılmalı ve ortasından ikiye bölünmelidir. 10-20 cm. dinlendirilmiş su ile doldurulan akvaryum erkek betanın yapacağı hava kabarcıklarını tutmaları için su üstü bitkileriyle bitkilendirilmelidir.Erkek ve dişi ikiye ayrılmış akvaryumun iki yanına ayrılarak konulur, dişiyi camın arkasından gören erkek balık bir miktar kur yaptıktan sonra süratle yuvayı yapmak için çalışmaya başlar. Su üzerinde sabun köpüğünü andıran yuvanın kalınlığı ortalama 2cm kadar bir yer kaplar. Erkek balık yuvayı ağzına aldığı hava ve tükürük salgısıyla oluşturduğu baloncuklarla kurar ve yuva bitince camın diğer yanındaki dişiye yönelir ve kur yapmaya başlar,solungaç ve yüzgeçlerini kabartır,rengi daha parlak ve canlıdır.


Etiketler:, , , ,

Beta Balığı için yapılan yorumlar : 4 Yorum yapıldı


 1. maydanoz  yorumladı. 13:59 - 01 / 10 / 2009:

  iyi günler ben de birtane genc betta balığı var ve herşeyi normal yüzmesi falan dediğiniz gibi balığı fanusta bakmıyorum verdiğiniz ölçülerde 20 cm yüksekliğinde bir suda ve 25 cm 14 cm lik bir akvaryumda bakıyorum balığa hergün ortalama 3 tane sivri sinek atıyorum ve birtane bettagram yemden veriyorum sizce doğru yapıyormuyum

 2. ayşegül  yorumladı. 17:05 - 10 / 07 / 2010:

  bugün 1 tane beta balığı aldım ama kuyruğu parçalanmış zedelemmiş akvaryumda 1 de japon balığım var biraz büyük onun yaptığından şüpeleniyor batam hala yaşıyo ne yapmalıyım birde bata ya zarar verebilecek balıklar hangileridir

 3. ali  yorumladı. 15:25 - 12 / 07 / 2010:

  arkiler beta ve japon birbirini parçalar.senin yaralı bata büyük ihtimalle dişidir dişi betalar erkeklere göre oldukça sakindir eğer betanıza bir ayna tutarsanız beta çok tepki verrise kesin erkektir

 4. iölykemkü  yorumladı. 15:40 - 24 / 03 / 2011:

  ya küçk fanusta beslicm bişe olmaz dimi pk güzel gözkmz ama bn bi tana alcm ve bn bakcm onn içn bi tana alcam beta larn tk yaşaması sanrm daha ii oluo bn alcm ama beta balını bulamıorm ankarada nerde bulablrm kızılayda faln bildinz bi yr varmı bide beta larn fiyatı nekadar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap