Güvercin

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 21:06

GÜvercinler inanlar açısından önemli bir yere sahip hayvanlardır. İnsanlar güvercinleri Zevk, hobi olarak yetiştirmekte ve oldukça büyük bir ilgi göstermektedir. Küçükken elde edilen güvercinler eğitilerek şov amaçlı kullanılmakta, bunu izleyen güvercinperetler de zevk almaktadır. Güvercin tutkusu başkadır.


Güvercinlere yaşayacakları düzgün bir ortam sunmak gerekir. Kümes deyince aklımıza gelen konu; güvercinlerimizin rahat edebileceği, sağlık koşullarına uygun, yaşamları süresince barınabilecekleri güvercin evleridir. Kümesleri, bahçe kümesleri ,tavan arası kümesleri ve teras kümesleri olarak sınıflandırabiliriz. Kümeslerimizin cephesini, şayet şeçeneğimiz varsa rüzgarın daha ılık estiği, sabah güneşini ve gün boyu güneş ışınlarını alabilen doğu veya güney doğu yönlerine kurarsak kuşlarımızın güneş ışınlarından azami derecede faydalanmalarını sağlarız. Böylece sabahın erken saatlerinde kümesin içersindeki havanında ılıklaşmasını sağlarız.

Güvercinler yeteneklerine göre pazarlarda alıcı bulmaktadır. Güvercin tutkusu olan insanlar güvercin fiyatlarından çok güvercin yetenek ve kabiliyetlerini göz önünde bulundurmaktadırlar.

Etiketler:, , , , , , , , ,

Güvercin için yapılan yorumlar : 5 Yorum yapıldı


 1. ahmet  yorumladı. 18:39 - 22 / 03 / 2009:

  bnm 16 tane guvercınım war tavsıye ederım besleyın xd

 2. demet  yorumladı. 09:57 - 25 / 03 / 2009:

  Güvercinlerde iki farklı nedenle görülen, iki farklı tip takla var. Bunlardan ilki, havada uçarken hafifçe yan dönme şeklinde görülen ve aslında güvercinlerle beslenen gökdoğan gibi yırtıcı kuş türlerine karşı kazanılmış olan bir savunma uyumu. Bu, doğal olarak artık genlerine yerleşmiş ve bir yaşam biçimi haline gelmiş bir özellik. Taklacı güvercin olarak bilinen ırklarda görülen takla davranışı da, bu şekilde bir uyum olarak kazanılmış ve ırk özelliği haline gelmiş. Diğeriyse, vitamin eksikliği ya da bir virüs nedeniyle ortaya çıkabilen, beyine giden sinir hücrelerinin üzerini kaplayan myelin kılıfın erimesine neden olan ve havalanırken ya da uçarken denge kaybı nedenli takla atma, yürürken daireler çizme, başın arkaya doğru yatması (stargazing: yıldız sayma) gibi belirtilerle kendini gösteren hastalık. Bu takla zaten diğerinden belirgin olarak ayrılıyor ve sıklıkla hayvanların kontrollü bir şekilde beslenmesiyle iyileştirilebiliyor.

 3. burcu  yorumladı. 09:58 - 25 / 03 / 2009:

  Güvercinlerin eşsiz eve dönüş yetenekleri Roma döneminden beri bilinmektedir. Bu kuşlar 700 km uzaklıktan kendi güvercinliklerine dönebilmektedir. Bu gün bile güvercinler mesaj taşımak için posta amacıyla kullanılmaktadır. Güvercinlerin bu özellikleri onların uyuşturucu kuryeliği gibi kanun dışı kullanımlarına da neden olmuştur. Genç güvercinler hızlı bir gelişim oranına sahiptir.

 4. ahmet  yorumladı. 18:31 - 28 / 03 / 2009:

  güvercinle ilgili sorularınız varsa yanıtlata bilirim

 5. Yunus  yorumladı. 14:38 - 25 / 03 / 2014:

  Sa Ahmet Ben Yeni Bİr Güvercin Aldım 1 Gün Oldu İlk Aldığımızda Arkadaşım Onun Hamile Olduğunu Söledi Ama Dayı Oğlum Hamile Olmadığını Söledi İkiside Anlıor Güvercinlerden Kuşum Fazla Uçmuyor Hep Yerinde Duruyor Arada Erkek Olanı Onun Boyun Aşağı Tarafını Isırıyor Bide Kuşum Göğsü Şişik Sence Kuşum Hamilemi Cevabını Bekliom ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap