Yarasa

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 11:00

    Çoğumuz belki hayatımızda hiç yarasa görmemişizdir. Çünkü yarasalar insanlardan uzaklarda, genellikle mağara kovuklarında yaşar ve geceleri zifiri karanlıkta ortaya çıkarlar. Yarasalar tabiatın harikulade yaratıklarından biridir. İnanılmaz özelliklere ve örnek bir toplumsal dayanışmaya sahiptirler.
Yarasalar gece ava çıkmak için, ay varsa onun kayboluşunu, yani tam karanlığı beklerler. Sıcak kanlı memeli hayvanların kanlan ile beslenen yarasalar genellikle atları sığırlara tercih ederler. Salgısında bulunan pıhtılaşmayı önleyici bir madde 20-30 dakika kanın sürekli akmasını sağlar ve beslenme gerçekleşir. Bir kez kanını emdikleri hayvanla karşılaşırlarsa diğerlerini bırakıp yine ona saldırırlar.
Yarasalar uçabilen tek memeli türüdür. Yaklaşık 900 çeşitle kemirgenler dışında en çok çeşit onlardadır, ancak toplam sayı bakımından kemirgenlerden fazla olmaları muhtemeldir. Yaşayan omurgalılar arasında gerçek uçma yeteneği sadece kuşlara ve yarasalara özgüdür. Ancak yarasalar, bir çok kuşun tersine nisbeten düşük hızlarda yüksek manevra kabiliyeti sergilerler. Aralarında göçmen yarasalar olduğu gibi kış uykusuna yatanlar da vardır.
Bazı yarasaların işitme duyuları öylesine keskindir ki, 180 cm den daha uzakta kumda yürüyen bir böceğin ayak seslerini bile işitebilirler. Bir çok yarasa ses yankılarını kullanarak avlarını yakalar ve yollarını bulurlar.
Bazı yarasalar böcek yemeleri, arılar gibi bitkilerde tozlanmaya yardımcı olmaları ve tohum yaymaları sebebiyle insanlara faydalı hayvanlardır. Fakat Avrasya’da yaşayan meyve yarasaları, hem iri vücutları hem de sayılarının çokluğu nedeniyle, meyve bahçelerini istila ederek verdikleri zarardan dolayı ekonomik bir tehdit olabiliyorlar. Fakat daha da kötüsü, vampir yarasaların evcil hayvanların kanlarını emmeleri sonucu kuduz salgınına sebep olabilmeleridir.


Etiketler:, , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap