Mavi Prenses Nasıl Beslenmeli, Bakımı Nasıl Olmalı?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 01:22

Mavi Prenses piyasada pek bulunmayan bir balıktır. Özellikle Sarı Prenses’e alışmış kişilere oldukça ilginç gelmektedir. Aynı alt grupta olmasına rağmen (Mbuna), aynı cins değildir. Mavi Prensesler tamamen otçuldur ve Sarı Prenseslere göre daha agresiflerdir.

maviprenses-0

Mavi Prenses Habitatı ve Anavatanı: Malawi Gölü’nün kayalık kesimleri.

Otçul olarak beslenirler.

Orta derecede agresif balıklardır.

Mavi Prenses Kendi Türlerine Davranışı: Orta derecede agresiftir.

Mavi Prenses Yüzme Seviyesi: Dip-orta seviye

Mavi Prenses Cinsiyet Ayrımı: Erkeklerdeki anal yüzgeçte, yumurta noktası daha fazladır. Ayrıca ventral yüzgeçleri dişilere göre daha uzundur.

Mavi Prenses Üreme: Dişiler ağızda kuluçka yaparlar. Erkek dişi oranının 1/5 olması önerilir.
Mavi Prenses Genel Yorum: Piyasada pek bulunmayan bir balıktır. Özellikle Sarı Prenses’e alışmış kişilere oldukça ilginç gelmektedir. Aynı alt grupta olmasına rağmen (Mbuna), aynı cins değildir. Mavi Prensesler tamamen otçuldur ve Sarı Prenseslere göre daha agresiflerdir.


Mavi Prenses Beslenmesi; Bitkisel beslenme önerilir. Piyasada güzel bitkisel yemler mevcuttur. Örn;Tetra Phyll(Pul Yem), Sera Granugreen(granül yem) …
Bitkisel yemler yerine, sürekli proteinle beslenen balıkların renklerinde kararmalar olur. Bu yüzden balıklarınızı bitkisel yemlerle besleyin.

Erkekler daha mavi renklidir.Dişilere oranla, anal yüzgeçler daha uzundur.Erkeklerde anal yüzgeçte yumurta benekleri fazladır. Dişi yumurtayı ağzına aldıktan sonra erkek mavinin arkasındaki benekleri de yumurta sanarak ağzına almak isteyecektir. Bu sırada erkek prensesin dişi ağzındaki yumurtaları döllemesi kolaylaşır. Dişiler mümkün olduğunca fazla tutulmalıdır.Erkekler eşleşme dönemlerinde dişilere zarar verebilirler.Cinsel olgunlaşma dönemi 8 haftadır.Bir erkek için, 5 dişi önerilir.İyi bir beslenmeyle çiftleşme ve üremeye teşvik edilebilir.Yumurtalar Ağızda kuluçka yöntemi ile olgunlaşır.25-30 günlük kuluçka dönemi vardır.Yavrular, ilk günlerde küçük hacimli yavru yemlerle beslenmelidir.Erkekler üreme döneminde dişilere karşı agresif olacağından, dişilerin saklanması gereken kayaların oluşturulması gerekir.

Piyasada pek bulunmayan bir balıktır. Özellikle Sarı Prenses’e alışmış kişilere oldukça ilginç gelmektedir. Aynı alt grupta olmasına rağmen (Mbuna), aynı cins değildir. Mavi Prensesler tamamen otçuldur ve Sarı Prenseslere göre daha agresiflerdir.

Bir önceki yazımız olan Akvaryum İlaçları başlıklı makalemizde Akvaryum balıkları, balık ve Balık ilaçları hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap