Malawi Cichlidleri

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 08:13

Cyrtocara moorii (Yunus Cichlid): Malawiler içinde en ihtişamlı ve gösterişli balık yunuslardır. Üremesini ne kadar zor deselerde 100′lerce yavru alınan türdür. Tek tür ve mükemmel üretim, göz zevki için uygundur. Siyah Hagen kum, midye kırığı, çok çok ince kumda denedim ve çok çok yavru aldım. Tek önemli nokta stresten uzak tutmaktır. Haftada bir karides verilmesi iyidir. Mümkünse Granumeat ile beslenmelidirler. 1 erkek en az 3 dişi bulunmalıdır. Dişilerin adeti 8-10′a kadar yükseltilebilir. Aynı akvaryumda lacivert balık bakmamalı(ahli gibi) sonuçları kavgalı bir akvaryum olabilir.
Nimbochromis livingstonii (Yaşayan Kaya,Kalingo):Malawi gölünün Yaşayan Kayaları Latince ( Nimbochromis livingstonii ) kuzenleri Venüstüslere oldukça benzerler. Her iki tür de oldukça avcı ve büyük yüzme alanlarına ihtiyaç duyan türlerdir. Gölün kumlu, çamurlu kayalık ve sığ bölgelerinde yaşarlar.
Sciaenochromis fryeri (Ahli): Malawi Gölü’nün derin kayalıklarında yaşar. Erkekleri göz alıcı bir mavi renge sahiptir ve akvaryumdaki diğer mavi renkli balıklara genellikle saldırır.
Aulonocara baenschi (Sarı İmparator): İmparatorlar arasında en çok sevilen türlerdendir. Güzel renklere sahip oluşu balığı hobicilere daha çok çekmekte. Çok sakin bir balık yavruyken cinsiyetini bilmek çok zor. Yem seçmeyen, hızlı büyüyen, barışçıl bir balıktır.
Labidochromis caeruleus (Sarı Prenses): Sarı Prensesler Malawi Gölü’nün bol kayalıklı kıyı kesimlerinde yaşamaktadırDoğal ortamlarında kayanın üstündeki yosunlarla ve bazı böceklerle beslenmektedirler.Bu yüzden sarı prensesleri sadece protein ağırlıklı yemlerle değil otçul besinlerle de beslememiz gerekmektedir
Pseudotropheus socolofi Albino (Snow Prenses): Snow Prensesler mükemmel balıklardır, görünüşleri ve hareketlilikleri ile akvaryuma renk katarlar, aç bırakılmadıklarında kovalama haricinde diğer balıklara zarar vermezler.
Beyaz ya da snow prenses adı ile satılan türlerden biri Metriaclima greshakei (Albino)’dur.


Etiketler:, , , , , ,

Malawi Cichlidleri için yapılan yorumlar : 1 Yorum yapıldı


  1. afilliboys  yorumladı. 10:05 - 22 / 04 / 2009:

    iyi günler karma akvaryumumda bulunan 2 adet sarı prensesim var.Dişi 8 cm Erkek 6 cm dişi eş almak istiyor fakat erkek yanaşmıyor hatta kaçıyor.dişide erkeği dövüyor ilerde eş alırlar mı bu durumda çözüm nedir.2 balığımda safkan sarı prenses eş tutturmak için ne yapmalıyım.yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap