Sarı Prenses

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 16:27

Latince Adı : Labidochromis caerulus
Anavatanı : Malawi Gölü’nün bol kayalık kesimleri.
Davranış türü : Barışçıl.
Kendi Türlerine karşı Davranışı : Barışçıl
Yüzme Seviyesi : Orta – Dip
Sıcaklık : 25°-26°C
pH : 7.7- 8.5
Minimum Akvaryum Hacmi: 120 lt
Su Sertliği : Sert

Cinsiyet Ayrımı : Genelde erkeklerin dorsal, pelvic ve anal yüzgeçlerinde geniş siyah bir hattın olması erkek balığı nitelesede kesin ayrım için anüs ve ventral açıklığa bakılır. Anüs ve ventral açıklık aynı boyda ise erkektir. Eğer ventral açıklık anüsten daha büyük ise de dişidir.

Üreme Türü: Dişiler yaklaşık 20 gün ağızda kuluçka yaparlar. Erkek dişi oranının 1/5 olması önerilir.


Sarı Prenses–Sarı Prenses–Akvaryum Sarı Prenses-


Ülkemizde de çok sevilen Sarı Prenses, küçük boyda kalan barışı sayılabilecek Malawi çiklitlerinden biridir. Doğada daha çok 10-40 metre arası derinliklerde kayalık kıyılarda yaşarlar. Temel besinleri kayaların üstünü kaplayan yosun tabakasıdır. Çoğunluğu yosunlarda oluşan bu kaya tabakalarının içindeki küçük kabuklular, su böcekleri ve planktonlar da beslenmelerine katkıda bulunur. Dişiler kuluçka suresince yumurtalarını ağızlarında saklarlar. Akvaryumlarda diğer Labidochromis türleri ile beraber bakılabilirler. Akvaryumları bol saklanma yeri ve optik bölge sınırları oluşturacak şekilde kayalarla dekore edilmelidir. Bir erkek, yaklaşık 40-50 cm çapındaki bir bölgeye sahip çıkar. Her erkeğe en azından dişi düşmesi şartıyla, çok geniş ve kalabalık akvaryumlarda birden fazla erkek de barındırılabilir. Erkekler dişilerden büyüktür. Erkeklerin boyu 8 cm. olabilir ama dişiler genellikle 7 cm. ‘den yukarı boy alamazlar. En az 100 litrelik bir akvaryum gerektirir. pH 7 olmalıdır. Sıcaklık ise ortalama 25C olmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Xiphophorus helleri , Kılıçkuyruk başlıklı makalemizde Akvaryum Vikipedi, balık ve Balıklar hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, , , , , , , ,

Sarı Prenses için yapılan yorumlar : 2 Yorum yapıldı


  1. sami  yorumladı. 17:53 - 14 / 03 / 2013:

    sarı presesimi cıftlersırken gordum sabah ve aksam ustu agzı belırgınn bır sekılde sıstı ve yem de yemıyodu balıkcıya sordugumda tam cıftlesmemıs olabılır 1 2 gun sonra ayrı bır akvaryuma al dedı sabah baktıgımda ıse anne balıgı ayırt edemdım sıslık de yok hıc bır balıgımda acaba yavruları dusurmus olabılır mı bunun nedenı nedır

  2. mete38  yorumladı. 20:54 - 27 / 03 / 2013:

    bnm sarı prenseslerim yaklaşık 6-7 aydır üreme göstermiyor ne olur bna yardım edin ne yapmalıyım nasıl beslemeliyim ne olur

Comments are closed.

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap