Vatoz Balıkları Tükeniyor.

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 16:43

Denizlerde besin zincirinin en üst halkası olarak gösterilen ve bilinçsiz avlanma nedeniyle nesli tükenmekte olan vatoz balıklarının yeniden kazanımı için Yumurtalık İlçesi’nde, bilimsel çalışma başlatıldı.
Vatoz
–Vatoz Balıkları–
Çukurova Üniversitesi Yumurtalık Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı ve Su Ürünleri Programı Öğretim Görevlisi Mustafa Çekiç, yaptığı açıklamada, Harran Üniversitesi Ata Su Araştırma Enstitüsü Müdürü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nuri Başusta Başkanlığı’ndaki bir ekibin vatoz balıkları araştırmasını başlattıklarını bildirdi.


Çekiç, denizlerde besin zincirinin üst halkasını oluşturan kıkırdaklı balıklardan vatozların, sayısal ve türsel olarak hızla azaldığını, bunda da bilinçsiz avlanmanın en önemli etkeni oluşturduğunu belirtti.

Yumurtalık ve Hatay’ın İskenderun Körfezi’ni kapsayacak araştırmada, trol tekneleriyle bol miktarda avlanan ”kemane” türü vatozların yaş, büyüme, üreme ve beslenmesiyle ilgili bilgilerin toplanacağını vurgulayan Çekiç, bu bilgilerin alınacak önlemlere yön vereceğini kaydetti.

Araştırma sonucunda eti sevilen ve yoğun bir biçimde tüketilen kemane vatozlarının avlanma düzeyleri hakkında da bilgiler elde edileceğini vurgulayan Çekiç, şunları söyledi:

”Doğu Akdeniz’de çok az bilinen bu balıklarla ilgili olarak elde edilecek bulgular, 15-18 Ekim 2005’de İstanbul’da Türk Deniz Araştırma Vakfı (TÜDAV) tarafından düzenlenecek sempozyumda geniş olarak ele alınacak.

Bir önceki yazımız olan Xiphophorus helleri , Kılıçkuyruk başlıklı makalemizde Akvaryum Vikipedi, balık ve Balıklar hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, , , , , , ,

Vatoz Balıkları Tükeniyor. için yapılan yorumlar : 5 Yorum yapıldı


 1. ismail  yorumladı. 22:10 - 05 / 12 / 2007:

  denizdeki vatozlarla akvaryumdakiler aynı mı ?
  çok üzücü bir durum
  herkes okumalı bunu

 2. merve  yorumladı. 16:57 - 05 / 05 / 2009:

  çok guzel aradıgımı buldum….

 3. caner  yorumladı. 22:15 - 13 / 12 / 2010:

  ilk önce meraba benim akvaryunumda 9 ciklet 4tane vatoz var 2küçük 2 si büyük büyük olanlar ısıtıcının altına yapıştı birtürlü çıkmıyorlar bu neden acaba

 4. M. Ali  yorumladı. 14:22 - 14 / 12 / 2010:

  benim vatozlarda da öyle oluyordu. Bazen motora, bazen ısıtıcıya bazen de cama yapışır bazen saatlerce orda kalır. Aktif bir balık deil.

 5. gizli  yorumladı. 23:32 - 17 / 05 / 2011:

  hayır aksine geceleyin karanlık ortamda aktiflerdir Açık yerlerde durmayı sevmez küçük kayalıklar bitki kovuk girmeye vs. onun gibi yerlerde daha güvende hisseder kendini O yüzden bu gibi şeyler olmadımı hava motorun arkasına yapışır ve su ısıtıcı..

Comments are closed.

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap