Eşek

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 15:09

    Eşek Hayvanlar Aleminde, Eşekler (Eşeklerin familyası Equus asinus’dur), atgiller (Equidae) familyasının evcilleştirilmiş türlerinden biridir. Eşekler inatçı mıdır? Eşeklerin inatçı olduklarına dair söylenenlar, aslında sahiplerinin bu hayvanların oldukça gelişmiş kendini koruma dürtülerini yanlış anlamalarından kaynaklanır.  Bir eşeğe, zorlayarak ya da korkutarak, kendi yararına olmadığına inandığı bir işi yaptırmaya çalışmak oldukça zordur.


Bu davranış atlardakinin neredeyse tam tersidir çünkü bir at; örneğin, güvensiz bir zemin üzerinde yol alma konusunda eşeklere göre çok daha sorunsuz bir tavır çizer. 2006 senesinde Fransa’da yapılan araştırmalara göre eşek sütünün protein bakımından en zengin süt olduğu kanıtlanmıştır.

Eşeklerin davranış ve bilişleri üzerine yapılan ciddi çalışmalara göre davranış ve bilişlerinin sınırlı olduğu gözükse de bu hayvanlar oldukça zeki, dikkatli, arkadaş canlısı, oyuncu ve öğrenmeye meraklı gibi gözükmektedirler.

Etiketler:, , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap