Japon balığı çiftleşme anı videosu

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 13:08

Japon balıkları üremesini bilenler kolaylıkla yavru edinebilirler. Japon balıkları genellikle 1 yaşında üreme çağına ulaşırlar. En verimli yaşları 3. yaşlarıdır. Üremeye hazır bir erkeğin solungaç kapaklarında ve yan yüzgeçlerinde beyaz beneği andıran beyaz noktacıklar oluşur. Japon balıkları 10-26 dereceler arası yumurtlayabilirler ancak en uygunu 20 derecedir. 2 derecelik bir sıcaklık artışı üremeyi tetikler. Zamanla veya hemen üreme kovalamacalarının başladığını göreceksiniz. Erkek dişinin karnına vurarak onu kovalar, eğer dişi hazırsa yumurtaları saçar ve yumurtalar ilk değdiği yere yapışır.

Japon balığı yumurtalar dişi japon tarafından takımlar halinde akvaryum içerisine yavaş yavaş atılır, genelde en iyisi ve en fazla verimlisi ilk seferde dişi tarafından atılan yumurtalar olur. Erkek, dişi yumurtlar yumurtlamaz atılan yumurtaları döller. İyi bir dişi yaklaşık olarak 500 ile 2000 arası yumurta verir.Döllenen yumurtalar gibi döllenmeyen yumurtalar da yapışkandır, ancak birkaç saat içinde bunlar beyazlaşır. Mümkünse beyazlaşan yumurtaları akvaryumdan ayırmak gerekir, böylece daha çok yavru canlı olarak kurtarılabilir.


Bir önceki yazımız olan Moli Balığı, Poecilia latipinna başlıklı makalemizde balık, Canli Doğuranlar ve canlı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, , ,

Japon balığı çiftleşme anı videosu için yapılan yorumlar : 1 Yorum yapıldı


  1. mücahit  yorumladı. 21:17 - 03 / 05 / 2011:

    sa. kardeşim ilk kerz balkların çiftleşmesine şahit oldum ılk kez gördüm. paylaşım için saol ama asıl sorum şu akvaryumun içindeki bitkiler doğal bitkimi. ve eger bitkiler hakkında bilgin veya bazı tecrublerın varsa bana bır kaç konuda yardımcı olrmusun .cok acıl

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap